Zasady kibicowania

bbbb kibice 1

Sport – a zwłaszcza piłka nożna – wyzwala silne zbiorowe emocje, które mogą pozytywnie wpływać na relacje między ludźmi, tak zaangażowanymi w kibicowanie bezpośrednio jak i tylko obcującymi z kibicami. I właśnie tak pojmowane piłkarskie emocje chcemy doprowadzać do poziomu wrzenia.

Jak to widzimy w praktyce?
Poznajcie garść złych manier, które wcielamy w życie na naszym stadionie:

NIEPRZYJEMNOŚCI NIE BĘDZIE

Zarówno drużyny, z którymi grywa ZŁY, jak i kibice tych drużyn mają się czuć dobrze na naszych obiektach i w „złym” otoczeniu. Wystarczy, że nastroje popsuje im gra naszych drużyn – my obiecujemy, że więcej nieprzyjemności nie będzie! Nie zamierzamy nikomu ubliżać, możemy co najwyżej pozwolić sobie na humorystyczne uszczypliwości. Zresztą zarówno pod adresem rywali, jak i nas samych!

Więc jaki jest właściwie ten nasz doping? Chaotyczny i nieprzewidywalny. Szyderczy lecz nieagresywny. Momentami kreatywny, zawsze nietuzinkowy i … wstyd przyznać, ale jednak: kulturalny!  A mimo to – lub może właśnie dlatego – doskonale słyszalny i doceniany przez zawodniczki i zawodników. Więc przyjdź i nie milcz – dołącz do Złego Chóru!

GOŚCINNA DOMINACJA

Tak to już jest, że w piłce nożnej są „nasi” i „ci drudzy”, a gra się „przeciwko” komuś… Ale właśnie z tego powodu owi „przeciwnicy” są nieodzownym elementem całego spektaklu i za to ich – uwaga! – po prostu szanujemy.

Mimo że nasi goście muszą pogodzić się z naszą głośną – choć gościnną! – dominacją na stadionie, to jednak poczują, że w żadnym wypadku nie wiąże się to z atmosferą wrogości. Zależy nam, aby mieli poczucie, że biorą udział w dobrym widowisku, a wizyta na naszym obiekcie i sportowa rywalizacja z naszymi zespołami to po prostu fajna sprawa i święto prawdziwego kibica.

PIĘKNE JEST NIEBO GWIAŹDZISTE…

Rozwijamy klub zgodnie z wyznawaną przez nas postawą obywatelską, opierając się na różnorodności, otwartości i tolerancji. Dlatego na stadion zapraszamy wszystkich, którzy zawsze chcieli w takiej atmosferze pasjonować się swoim ukochanym sportem. W mieście o tak barwnych tradycjach jak Warszawa nie wyobrażamy sobie, żeby na okoliczność sportu było inaczej. Trybuny piłkarskie powinny i będą świadczyć o wzbogacającej nas wielości i różnorodności! „Złe” barwy klubowe są dwie, CZERŃ i BIEL, natomiast kultur, subkultur, nisz i mniejszości w naszym światku jest więcej niż gwiazd na niebie. A piękne jest przecież niebo gwiaździste.

STADIONY DLA WSZYSTKICH

„Złe” mecze i cały nasz klub są otwarte na różnorodność i wielokulturowość. Od pierwszego meczu udaje nam się kruszyć klasyczne męsko-damskie dysproporcje na trybunach. U nas nie decyduje ani płeć, ani religia, ani kolor skóry, ani pochodzenie społeczne. Decyduje akceptacja tego, że inni nie są lepsi ani gorsi. Są po prostu inni, dzięki czemu i nasz mały stadion i cały świat są ciekawsze. Może to właśnie z tego powodu tak wiele osób przychodzi na Złego z dziećmi. Na meczach ligowych dzieciaki stanowią około 10% naszej widowni. Czyż nie jest to piękne?

NASZE SZALEŃSTWO

Agresywnego podejścia oczekujemy wyłącznie od naszych zawodniczek i zawodników, przy czym jest to agresja sportowa i zgodna z zasadami fair play. I tyle jeżeli chodzi o przestrzeń dla agresji. Na naszych trybunach nie ma miejsca na agresywne zachowania ani na niekontrolowane erupcje testosteronu. Nie rozumiemy chuligańskich rytuałów i nie zamierzamy ich ani studiować ani praktykować. Przychodzimy z innej tradycji. A pozytywny fanatyzm kibicowski? Oczywiście – pod warunkiem, że wesoły, przyjazny dla otoczenia i niewykluczający. Źli kibice przychodzą na mecze, by się nimi emocjonować, więc i oni mogą wpaść w swoisty trans. Nasze szaleństwo na trybunach wyklucza tylko zjawiska paskudne: przemoc i nienawiść.

NASZE DROBNE WYKLUCZENIA

Dyskryminacja i wykluczanie słabszych są takie żałosne. Do tego stopnia, że dla nas nie akceptowalne na każdej płaszczyźnie. Postawa antydyskryminacyjna nie jest dla nas pustym hasłem marketingowym, które dobrze wygląda w telewizji czy na proporczyku; to zbiór codziennie wyznawanych, konkretnych postaw, którymi nasz klub przesiąkł do szpiku kości i na wszystkich polach działalności. Zarówno kibice, członkowie stowarzyszenia, jak i kadra trenerska, zawodniczki oraz zawodnicy ZŁEGO zgadzają się z nią i kultywują ją. Tolerancja to dla nas absolutna podstawa. Już choćby z tego powodu nie znajdziesz na naszych obiektach żadnych przejawów kibicowania prowadzących do wykluczenia. Jest to po prostu… wykluczone 🙂

bbb mecz dzieciaki 2