Kim jesteśmy

Alternatywny Klub Sportowy Z20160514_171127ŁY to pierwszy demokratyczny klub sportowy w stolicy oraz jedna z niewielu takich inicjatyw w całej historii naszego futbolu i polskiego sportu. To klub stworzony przez kibiców, całkowicie i bezpośrednio zarządzany przez stowarzyszenie, w skład którego wchodzą sympatycy, działacze, ale też sportowcy i trenerzy – każdy, kto chce uczestniczyć w decydowaniu o rozwoju klubu.

AKS ZŁY został zawiązany w sierpniu 2015 roku na warszawskiej Pradze. Po kilkumiesięcznej fazie budowania struktur – organizowania ludzi i pomysłów, a także prowadzenia naboru zawodniczek i zawodników – w maju 2016 roku został ostatecznie zgłoszony do rozgrywek PZPN pod dwojaką postacią – piłkarska drużyna kobieca oraz męska. Oczywiście w międzyczasie odbyło się mnóstwo spotkań, wydarzeń i koncertów, pojawiło się wiele pomysłów, wykonano ogrom pracy. Więcej o tym znajdziesz w zakładce HISTORIA KLUBU.

AKS ZŁY jest własnością ludzi, którzy go tworzą. To bardzo ważne, bo na tym opiera się filozofia całej naszej inicjatywy. Wszyscy jesteśmy członkami otwartego stowarzyszenia powołanego specjalnie w tym celu. Klubem zarządzają więc zwykłe kibicki i kibice, zawodniczki i zawodnicy „złych” drużyn, trenerki i trenerzy oraz wszystkie osoby działające na rzecz klubu na różnych płaszczyznach. Nasza codzienna praca – oczywiście wykonywana charytatywnie i w ramach własnego czasu wolnego – odbywa się w sieci współpracujących ze sobą sekcji i wspierających je grup roboczych oraz projektowych. Jedni zajmują się doglądaniem drużyn i sprawami formalnymi, inni – prowadzeniem strony www i PROFILU na portalu społecznościowym, jeszcze inni – organizacją koncertów, warsztatów, kolejni śmiałkowie – pozyskiwaniem funduszy. Wszystkie prace koordynujemy podczas regularnych spotkań osób stowarzyszonych. Te kluczowe dla klubu decyzje podejmowane są demokratycznie na walnych spotkaniach całego stowarzyszenia – każda osoba ma jeden głos! – natomiast te pomniejsze, bieżące, zapadają w sekcjach i podgrupach projektowych. Więcej o tworzących go ludziach znajdziesz w zakładce STOWARZYSZENIE AKS ZŁY.

Celem naszego stowarzyszenia jest zbudowanie z biegiem lat prężnego wielosekcyjnego klubu przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowej struktury demokratycznej. Zaczynamy od futbolu – najpopularniejszego sportu w naszym pięknym kraju – ale inicjatywa oddolna może objąć wiele dyscyplin sportowych, a demokracja w działaniu sprawdzi się wszędzie tam, gdzie to najbardziej logiczne, a samemu stowarzyszeniu zagwarantuje zachowanie kontroli nad klubem.

Obecnie w klubie działają dwie drużyny piłkarskie – kobieca i męska – które w sierpniu 2016 roku przystępują do profesjonalnych rozgrywek pod egidą PZPN na najniższych istniejących szczeblach, odpowiednio w III lidze (kobiety) i w B-klasie (mężczyźni). W zakładkach Drużyny AKS ZŁY z dumą prezentujemy nasze sportsmenki i naszych sportowców.

AKS ZŁY to nie tylko sport – to także miejska inicjatywa społeczna z zacięciem kulturalnym, której celem jest wspieranie społeczności lokalnej. Klub nie ogląda się za zyskiem, pozostaje natomiast projektem z ambicjami: w naszym zasięgu widzimy profesjonalną i odpowiedzialną pracę zarówno z wybitnymi sportowcami, jak i z lokalną młodzieżą i dziećmi. Jesteśmy nastawieni i na sukcesy sportowe, i na rozwój osobisty wszystkich uczestników tego projektu. Sport może być rozrywką, ale i wspaniałym narzędziem edukacyjnym. Więcej o tym, na czym polega nasza rola w tym zakresie, przeczytasz w zakładce ODPOWIEDZIALNOŚĆ SPOŁECZNA.

Wszystkich pragnących być częścią tak niecodziennego klubu sportowego, w którym każdy może mieć realny wpływ na jego kształt, klimat i rozwój, zapraszamy do kontaktu i przyłączania się do nas.

Zapraszamy wszystkich, którzy podzielają filozofię demokratycznego klubu sportowego bazującego na otwarciu i różnorodności. A także takie osoby, które nie odnajdują się w do szpiku kości skomercjalizowanym świecie sportu – zwłaszcza futbolu – a zarazem ich oczekiwań nie zaspokaja amatorskie kopanie na podwórku. Przeczytaj też więcej o tym, JAK MOŻNA UCZESTNICZYĆ w życiu tak „złego” klubu lub jak nas wspierać.