Kaziu Deyna wraca na Brzeską!

Pomnik Kazika Deyny
Instalacja przedstawiająca warszawskiego wirtuoza futbolu, wykonana przez grupę artystów wokół Pawła Althamera, powróci na skwerek przy ul. Brzeskiej 16. Równo w 4-lecie od jej pierwotnej odsłony.

To wyjątkowa instalacja i nie mniej wyjątkowa jest jej historia. Paweł Althamer wykonał ją wraz z Rafałem Żwirkiem, Romanem Stańczakiem, Julią „Matejką” Althamer oraz Brunem Althamer. Odsłonięcie miało miejsce 27 października 2015 roku. Artyści przedstawili Kazimierza Deynę, bożyszcze tłumów, najbardziej popularnego polskiego piłkarza wszechczasów w reprezentacyjnej koszulce . Na życzenie artystów i w porozumieniu z właścicielem klubu OFFSIDE, rzeźba stanęła przed wejściem do tego legendarnego kulturalno-futbolowego lokalu przy Brzeskiej 16. Rzeźba stała tam podziwiana przez miejscowych i turystów. Aż do dnia, w którym ruszył remont kamienicy obok. Wjechały maszyny budowlane i o mały włos Kaziu nie wylądował w kontenerze na gruz. Znane warszawskie ostrzeżenie „Nie rusz Kazika, bo zginiesz!” zawisło nad Brzeską 16. Paweł Althamer przebywał poza krajem, właściciel OFFSIDE miał związane ręce, a kierownicy budowy nie pozostawiali złudzeń, co do kolejnych ruchów koparki. Dramat wisiał w powietrzu. Właściciel baru poinformował kibiców i prezesów AKS ZŁY, którzy w międzyczasie zawiązali swój klub w gościnnych progach jego baru i regularnie się tam spotykali. Ci przybyli w godzinę, powstrzymali koparkę i udało się w ostatniej chwili przetransportować Kazia w bezpieczne miejsce. Nikt nie musiał ginąć, ale Kazio znikł z Brzeskiej. Po dwóch latach prace budowlane na skwerku dobiegły końca, jednak ponowne postawienie instalacji okazało się kosztowną sprawą (dźwig, transport, fundamenty) i zarówno OFFSIDE jak i AKS ZŁY nie miały na to funduszów. Kaziu czekał więc długie miesiące: bezpieczny, ale niewidoczny. I wtedy…

… AKS ZŁY uznany został przez UEFA najlepszym klubem amatorskim Europy! W kilka dni o istnieniu klubu ze Szmulek dowiedziało się wiele nowych osób. Jednym z pierwszych, który zadzwonił z gratulacjami był prezes Fundacji imienia Kazimierza Deyny, Pan Janusz Dorosiewicz, który m.in. sprowadził prochy Kazia do Warszawy. W rozmowie z reprezentantami AKS podkreślił, że bliskie jest mu to, co robi ZŁY i jeśli może jakoś wesprzeć klub, będzie mu miło. Nie mniej i nie więcej. AKS odpowiedział: „Panie Januszu – może to Pana zdziwi, ale mamy w ogrodzie… Kazika. Pora, aby wrócił na swoje miejsce na Brzeską”.

I tak oto: Kaziu wraca.

Równo w 4 lata od oryginalnego odsłonięcia, w tę sobotę, 26.10.2019, o godz. 16, na Brzeskiej 16, pod klubem OFFSIDE, w obecności twórcy dzieła – Pawła Althamera, prezesa Fundacji im. Kazimierza Deyny – Janusza Dorosiewicza, zaproszonych dziennikarzy, działaczy piłkarskich, artystów i warsawianistów oraz oczywiście działaczy i sportowców AKS ZŁY – odbędzie się ponowne odsłonięcie słynnej instalacji.

Futbol wraca na Pragę w stylu w jakim grał Kaziu – z gracją, finezją i kulturą futbolową, która prostymi gestami otwiera nie tylko drogę do bramki, ale też jednych ludzi na drugich.

Serdecznie zapraszamy na skromną ale unikalną ceremonię w imieniu:

* Fundacja im. Kazimierza Deyny
* Paweł Althamer i Marcin Althamer
* Klub OFFSIDE
* AKS ZŁY

Ścieżkę dźwiękową do ceremonii przygotowuje Kapela Szczupaki! Kulturalny Klub Kibica po raz wtóry prezentuje Kulturę przez duże K.

O godz. 12:30 a więc przed Wydarzeniem, nieopodal, na Kawęczyńskiej 44, swój mecz rozgrywa tego dnia kobieca drużyna AKS ZŁY. Można więc już tam zacząć praski futbolowy dzień.


Autorem zdjęcia wykonanego w październiku 2015 jest współautor instalacji: RAFAŁ ŻWIREK