AKS ZŁY w szponach SZTUCZNEJ INTELIGENCJI 

(czyli: ku kolejnym awansom na skróty…)

To co widzicie powyżej to najnowszy clip zespołu Cała Góra Barwinków, w którym rozpoznacie znajome trybuny, stadion, jego otoczenie, a nawet twarze kibiców i piłkarzy. Ale na tym nie koniec. Ten clip kryje w sobie coś jeszcze. O tym właśnie, a także o tym jak trafiły tam oryginalne nagrania z meczu AKS rozmawiamy z Krzysztofem Gajewskim, który odpowiada za reżyserię, zdjęcia i montaż clipu.

⚽️ AKS: Krzysztof, to nie jest zwykła animacja. Wytłumacz nam, szalikowcom i szalikówom widzącym świat w kolorach czarno-białych na czym polega innowacyjność tego projektu.

🎥 Krzysztof: Wraz z Kubą z CGB szukaliśmy ciekawego środka wyrazu. Padł pomysł, aby moje nagrania zamienić na komiks. Podczas poszukiwań odpowiedniego formatu natknąłem się na stronę Comixify.ai, na którą wrzucasz swój filmik i dostajesz link do komiksu złożonego z wybranych klatek. Chciałem taki efekt, ale ruchomy. Okazało się, że za projektem stoi grupa naukowców z Politechniki Warszawskiej, którzy stworzyli Sztuczną Inteligencje 👁 w celach nadawania nagraniom efektu komiksu. Na podstawie tysięcy danych, które powstały dzięki przebadaniu preferencji ogromnej ilości ludzi, zasad kompozycji kolorów dopełniających perspektywy, itp. SI 👁 samodzielnie decyduje co i jak zinterpretować. Kiedyś, żeby osiągnąć takie efekty musiał nad tym pracować człowiek, klikać, nakładać kolory, filtry, czasem ręcznie rysować lub kolorować. Najbardziej fascynujące jest to, że nie do końca da się przewidzieć, jak szanowna SI 👁 się zachowa – sama dobiera kolory, efekty i wszystko, co stanowi obraz końcowy. Ma swoje kaprysy, swój gust i wciąż się uczy.

⚽️ AKS: Skąd w takim razie pomysł, aby oddać w ręce szanownej Kapryśności 👁 nagrania ze stadionu Złego?

🎥 Krzysztof: Clip miał być w konwencji street.art. Alternatywny klub sportowy w rękach społeczności, do tego miksujący futbol z żywą miejską kulturą, wydał mi się idealnym otoczeniem do ukazania w clipie. ZŁY to dla mnie przedłużenie ulicy i rodzących się na niej ludzkich pasji. Klub znałem ze słyszenia. Moją uwagę przyciągnęły klubowe wartości, dystans do stadionowej chuliganerii, a jednocześnie wspólnotowość, radość i jakaś ciężka do opisania jazda bez trzymanki, która bije od was na kilometr.

⚽️ AKS: Czy dobrze rozumiemy, że tak daleko idące oddanie w ręce Sztucznej Inteligencji 👁 post-produkcji filmowej jest novum w kontekście odtwarzania wydarzeń piłkarskich?

🎥 Krzysztof: Chyba można tu mówić o światowej premierze, co potwierdzą zapewne ludzie z Polibudy stojący za stworzeniem SI 👁 generującej te efekty – pierwszy raz dali jej takie zadanie do wykonania. Pachnie to trochę Terminatorem, ale efekt jest naprawdę ciekawy.

⚽️ AKS: Cóż, jeśli Terminator i Sztuczna Inteligencja 👁 mają ochotę, to mamy na ławkach rezerwowych naszych drużyn, odpowiednio męskiej i żeńskiej, jeszcze po jednym wolnym miejscu. Ale ostrzegamy, u nas nie ma miejsca na kaprysy w polu karnym 🔨 Natomiast bardzo dziękujemy za propozycję współpracy i gratulujemy jej efektów. A teraz odpalamy muzyczkę CGB!