Społeczna odpowiedzialność

Zły społeczna odpowiedzialność AKS ZŁY jest klubem organizacją non-profit, która ewentualny dochód ze swojej działalności przeznacza na bieżącą działalność sekcji piłkarskich. Jednak nie na samym utrzymywaniu i rozwijani naszych drużyn całe nasze zło polega. W naszym klubie, obok celów sportowych, poważnie traktujemy też pracę na rzecz społeczeństwa. Jest wiele obszarów społecznych, które nas nurtują. Wśród nich relacje i wspieranie społeczności lokalnych wszędzie tam gdzie nasz klub zaistnieje: czy to w okolicach stadionu, na którym rozgrywamy nasze mecze, czy w okolicy w której mieści się nasza infrastruktura: boiska treningowe, nasza siedziba, miejsca spotkań i wydarzeń które organizujemy, bary w któryh się spotykamy, etc. Oczywiście nie pozostajemy też głusi na wydarzenia w naszym mieście, zdając sobie zarazem sprawę jak ograniczone są nasze możliwości.

Nie mniej jednak bierzemy udział w wielu inicjatywach. Poza lokalnymi, także w tych które promują idee różnorodności i integracji. Nasi zawodnicy i nasze zawodniczki, nasi działacze, nasi kochani kibole i ale też kadra trenerska, to w dużym stopniu ludzie mocno zaangażowani w najróżniejsze oddolne projekty społeczne i inicjatywy miejskie. Co ciekawe, także wiele z naszych piłkarek i piłkarzy angażuje się w akcje szerzenia dobrych międzyludzkich praktyk także poza boiskiem.

W naszej drużynie grają osoby, które przyjechały do Polski z innych stron świata. Są tutaj, bo trzyma ich tu praca, studia, przyjaciele i rodzina. To może nie jest nic niezwykłego, w większości drużyn grają dziś imigranci. Ważne jest dla nas jednak podkreślenie tego, że dbamy o to aby żaden piłkarz ani piłkarka nie poczuł się nigdy gorzej od pozostałych ze względu na to, że urodził się w innymi kraju lub kulturze. Wprost przeciwnie, wszyscy oni trenują, niektórzy opiekują się daną drużyną, jeszcze inni działają w którejś z naszych organizacyjnych sekcji. Razem pracujemy na sukces klubu, dbamy o to aby każdy czuł się w naszych strukturach komfortowo. Chcemy by postawa godna piłkarza i kibica AKS ZŁY stała się w naszym środowisku obowiązującym kanonem. Dlatego też stworzyliśmy deklarację, którą w momencie przyłączania się do stowarzyszenia lub dostania do drużyny podpisują wszyscy przyszli zawodnicy i członkowie klubu.

p1290299 Jesteśmy świadomi jak wiele osób przygląda się naszym działaniom. Czasem z czystej ciekawości czasem z nadzieją. To z jednej strony bardzo motywujące, z drugiej – czujemy na sobie poczucie odpowiedzialności społecznej, prawdopodobnie większe niż nie jeden wielki klub z dziesiątkami tysięcy fanów i kilkudziesięcioletniej tradycji.

Bardzo zależy nam na pracy z najmłodszymi. Chcemy by nasi kibice już od najmłodszych lat byli świadomi tego jakie wartości przyświecają temu klubowi. Niestety nasze zasoby, te ludzkie i te finansowe, nie bardzo nam w tej chwili pozwalają prowadzenie szeroko zakrojonych działań. Robimy więc tyle na ile nas stać. Od wiosny 2016 we współpracy z nadwiślańską miejscówką Hocki Klocki, kilka razy w miesiącu organizujemy darmowe treningi piłkarskie dla dzieci. Przy okazji ich rodzice mogą porozmawiać z AKS-owcami i dowiedzieć się o naszej codziennej działalności. To jeden z wielu projektów jakich podjęliśmy się w pierwszym roku działalności AKS ZŁY – postaramy się niebawem opisać pozostałe.